Nowości  Chiny  Atrakcje  Noclegi    
 


PaństwoŚrodka.pl > Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie

2021-05-15 Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie

Pierwsza chińska bezzałogowa sonda kosmiczna bezpiecznie wylądowała na powierzchni Marsa.

Chiny dołączyły do elitarnego klubu badającego powierzchnię Marsa. Do tej pory sztuka ta udała się jedynie Rosji i USA, które na Czerownej Planecie posadziły swoje lądowniki i łaziki.

Chinom lądowanie na Marsie udało się już za pierwszym razem. Nie jest to proste, wcześniej wiele marsjańskich misji rozbiło się bowiem o powierzchnię tej pustynnej sąsiedniej planety.


Wizualizacja lądowania (grafika: CNSA)

Tianwen 1, bo tak się nazywa chińska marsjańska sonda kosmiczna, wyruszyła z Ziemi latem 2020 roku. Po ponad półrocznej podróży i przebyciu 475 mln kilometrów sonda dotarła na orbitę Marsa w dniu w lutym 2021 roku. Przez kilka miesięcy została na orbicie.

Lądowanie na Marsie miało miejsce w sobotę 15 maja 2021 roku na obszernej równinie Utopia Planita w północnej strefie okołobiegunowej planety.

Lądownik sondy zabrał ze sobą sześciokołowy łazik Zhurong. Mierzy 1,85 m wysokości i waży 240 kg. Napędzany jest przez panele słoneczne. Poruszać się ma po powierzchni Czerwonego Globu z prędkością 200 metrów na dzień.


Miejsce lądowania (grafika: CNSA)

Badanie powierzchni potrwać ma przynajmniej 3 miesiące. Chiński łazik zbierać będzie próbki skał, a następnie je analizować podładowymi instrumentami badawczymi.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego PaństwoŚrodka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Chinach za darmo.

PaństwoŚrodka.pl na serwisach społecznościowych: